Screen Shot 2017 02 28 at 22.25.12

Fotografije čuvenog turskog umetnika Ara Gulera u Beogradu

U sredu, 1. marta 2017. godine, u Ustanovi kulture „Parobrod“ u organizaciji Kancelarije za kulturu i turizam Ambasade Republike Turske, počinje izložba fotografija turskog fotoreportera Ara Gulera. Izložba će trajati od 1. do 4. marta, a otvoriće se emitovanjem dokumentarnog filma o čuvenom umetniku „The Eye of Istanbul“, sa početkom u 18h.

Izložba i projekcija dokumentarnog filma organizovani su sa ciljem da se srpska javnost upozna sa delima poznatog umetnika koja su velika svetska kulturna baština. Ovo je prva izložba fotografija ovog umetnika u Beogradu.

000Svetska premijera dokumentarnog filma “The Eye of Istanbul” održala se 13. marta 2016. godine u Vašingtonu na Festivalu nezavisnog filma gde je osvojio nagradu za najbolji film. Nakon toga je prikazan na Festivalu dokumentarnog filma u Solunu koji je održan od 17. do 18. marta 2016. godine u pomenutom gradu. Prikazan je takođe i 30. aprila na Festivalu filma jugoistočne Evrope u Los Anđelesu. Dokumentarac koji je obišao svet i zadobio vernu publiku u mnogim zemljama će ovom prilikom biti prikazan i srpskoj publici.

Ara Guler na fotografijama pridaje veliki značaj prisustvu ljudi i smatra se vizuelnim istoričarem. Prema njegovim rečima, fotografija treba da obezbedi sećanje na ljudske patnje i njihov život. On smatra da umetnost nije pravoverna kao fotografija, tako da najviše ceni foto novinarstvo.

Ara Guler, poznat kao „Eye of Istanbul“ je turski fotoreporter, rođen 16. avgusta 1928. godine. Nakon iskustva u filmskim studijima, počinje da radi kao fotoreporter  u turskim novinama „Yeni Istanbul “ 1950. godine. Već 1958. godine, kada je američka publikacija otvorila predstavništvo u Turskoj, Ara Guler je postao njen početni dopisnik. Ubrzo se pridružio međunarodnim časopisima, kao sto su „Stern”, „Paris Match“ i „Sunday Times, London“. 1961. godine Ara Guler postaje glavni fotograf  „Hayat “ magazina. Ara tako biva predstavljen u „British Photography Yearbook“ i  iste godine „American Society of Magazine Photographer“ ga prihvataju kao svog prvog turskog člana. Njegov rad šezdesetih godina postaje poznat na ilustrovanim izložbama širom sveta i priključuje se mnogim svetskim kolekcijama, kao što su: „Paris’s National Library of France“, „New York’s George Eastman Museum“, „Das imaginäre Photo-Museum”, „Museum Ludwig Köln“ i „Sheldon Memorial Art Gallery“.

Dobitnik je nekoliko nagrada za svoj rad, a najpoznatije su: „Turkey’s Photographer of the Century ” 1999. godine, „Master of Leica“ 2009. godine, „France’s Légion d’honneur“; „Lifetime Achievement Lucie Award“  2009. godine i “Turkey’s Grand Prize of Culture and Arts“ 2005.godine.

Ara je putovao po zemljama kao što su Kenija, Borneo, Nova Gvineja, Indija, Pakistan, Avganistan, Kazakhstan, Iran, i uradio foto intervjue sa značajnim ličnostima kao što su Salvador Dali, Pablo Pikaso, Bertrand Rаsel, Indira Gandi, Vinstom Čerčil i mnogim drugim. 1975. godine je režirao  film “The end of Hero”.