ID 100382007

Mandarina – plod zlata vredan  

Dolazi sa dalekog istoka, baš kao i drugi citrusi, čijem rodu pripada. Još pre 4000 godina gajena je u Kini. Zavela je i Aleksandra Makedonskog. Omiljeno je voće mnogima jer je sočna i slatka. Njen miris nas čini raspoloženijima, a za naš organizam ona je mnogo više od poslastice. Mandarina je plod zlata vredan!

Latinski naziv joj je Citrus reticulata. Ime manadarina/tangerina dobila je po marokanskom gradu Tanger gde one uspevaju,  skoro na svakom koraku. Nekada su je sadili samo carski baštovani i nalazila se na trpezama dvorske elite. U devetnaestom veku počela je da se gaji i na tlu Evrope i Amerike.

Od nutritivnih vrednosti mandarina je bogata vitaminima C i A. Sadrži folnu kiselinu, magnezijum, kalcijum, fosfor i kalijum. Izvor je dijetetskih vlakana.

Aromatična je, sočna i slatka što je čini najomiljenijim voćem među citrusima.

Mandarina je izvor zdravlja, zbog svojih pozitivnih učinaka koje ima. Dokazano je da one mogu da smanje rizik od raka- zahvaljujući vitaminu C, koji je snažan antioksidans, jer pomaže telu u odstranjivanju slobodnih radikala koji ugrožavaju zdrave ćelije.

Naučnici Univerziteta Kjoto dokazali su delotvornost mandarina u sprečavanju raka jetre. U jednom istraživanju nad pacijentima obolelim od virusnog hepatitisa dokazano je da su oni koji su u svoju dnevnu ishranu ubacili napitak od mandarine  izbegli rak jetre, koji je primećen kod obolelih koji nisu konzumirali mandarine.

Mandarine obezbeđuju imunitet i otpornost na sezonske infekcije, zahvaljujući vitaminu C.

Antioksidansi mandarine snižavaju nivo lošeg holesterola u krvi. Odlično utiču na krvotog i krvni pritisak, rad srca, sprečavaju moždani udar,štite od degenerativnih oboljenja, ubrzavaju metabolizam, neguju kožu i sprečavaju njeno starenje…

Zbog dijetetskih vlakana  (3 g vlakana na 100 g voća) duže se osećamo siti, te su mandarine odlične za  sagorevanje masnog tkiva, pa tako pomažu u procesu mršavljenja.

Delotvorna je i na kožu. Vitamini i minerali mandarine, udruženi antioksidansi, savršeno hidriraju kožu, čine je čistom, zdravom, mekom i elastičnom.

Maske za lice od mandarine su jednostavne za pripremu, jeftine i veoma delotvorne.

Maska za masnu kožu

Izmiksajte jednu mandarinu, dodajte tri kašičice pavlake, kašičicu jogurta i nekoliko kapi limunovog soka. Sjedinite masu i nanesite je na lice, držite 20 minuta, pa isperite mlakom vodom.

Maska za suvu kožu

Napravite masku od soka mandarine, žumanceta, kašike meda i maslinovog ulja. Sjedinite smesu pa je nanesite na lice, vrat i dekolte. Držite je pola sata, pa isperite mlakom vodom.

Energetska maska za sve tipove kože

Iscedite sok od tri mandarine, namažite njime lice i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Kada se osuši, preko njega nanesite med, držite ga 15 minuta, pa isperite lice mlakom, a potom i hladnom vodom.

Eterično ulje mandarine se koristi u aromaterapiji. Dobija se hladnim ceđenjem sirove kore voća. Ovaj slatkasti miris osvežava prostorije, daje osećaj spokoja, smiruje napetost i pospešuje san. Koristi se i u farmaciji za pripremu melema,  losiona, tonika i drugih preparata koji leče problematičnu kožu sklonu aknama i bubuljicama, olakšava simptome reume i artritisa, ublažava stomačne tegobe, poboljšava rad jetre…

Toliko je dobrih razloga zbog kojih bi mandarina trebalo da bude deo vašeg dana. Uživajte u slatkim plodovima mandarine bez griže savesti, jer i da preterate u ovim zavodljivim poslasticama, nećete naškoditi zdravlju!

foto:freedigitalphotos.net