5be52828 3ebc 4b1a bcb9 b0025ff4c321

Nobelova nagrada za Poslednju devojku

Za dirljivu ispovest Poslednja devojka koju je objavilo Vulkan izdavaštvo, Nadija Murad dobila je Nobelovunagraduza mir. Inspirativna životna priča nekadašnje zatočenice Islamske države, hrabre devojke koja je odbila da ćuti, nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Nadija Murad rođena je u Koču, malom jezidskom selu na severu Iraka. Živela je mirnim životom, okružena velikom porodicom, i maštala o tome da postane nastavnica istorije ili da otvori svoj salon lepote. Godine 2014. Islamska država napala je Nadijino selo i bezbrižan život tada dvadesetjednogodišnje devojke se u trenutku završio. Militanti Islamske države masakrirali su sve seljane koji su odbili da se preobrate u islam. Nadijina majka bila je jedna od osamdeset starijih žena koje su pogubljene, a njena braća među stotinama muškaraca koji su ubijeni u jednom danu. Zajedno sa hiljadama devojaka, Nadija je odvedena u Mosul gde su je pretvorili u seksualnu robinju. Kada je najzad uspela da pobegne, lutala je ulicama Mosula sve dok nije pronašla spas u jednoj porodici sunitskih muslimana, čiji je najstariji sin rizikovao život da bi joj pomogao.

Nadija nikada nije ni sanjala da će biti nominovana, a kamoli da će dobiti Nobelovu nagradu za mir, ili da će postati Ambasadorka dobre volje Ujedinjenih nacija. Tokom meseci provedenih u zarobljeništu strahovala je da će jezidi biti potpuno izbrisani sa lica zemlje. Njena priča naterala je svet da obrati pažnju na genocid u Iraku – brutalnost Islamske države, ubijanja, mučenja, silovanja.

Knjiga Poslednjadevojkaje poziv na delovanje, svedočanstvo nesalomive volje za preživljavanjem, ljubavno pismo izgubljenoj državi, krhkoj zajednici i porodici razorenoj ratom. Nadija je svoju tužnu priču podelila sa svetom, u želji da izvede pred lice pravde one koji su je zlostavljali ali i da bude poslednja devojka koja je doživela takvu tragediju.