wine 966277 1280

Prigušeno osvetljenje nas čini glupim?

Posle napornog dana, većina pojedinaca će jedva dočekati da se oslobodi napetosti tako što će se smestiti u omiljenu fotelju, prigušiti svetlo jer upravo takvo svetlo stvara idealnu atmosferu za gledanje televizije, opuštanje i druženje. Međutim, da li je pametno sediti u prostoriji sa prigušenim svetlom?

Vrlo verovatno da nežno i prigušeno svetlo stvara prijatan ambijent ali to ne mora da znači da je dobro za naša čula.

Prema poslednjim istraživanjima, koja su sprovedena na Univerzitetu Mičegen, česti boravak u  u slabo osvetljenim prostorijama ili kancelarijama utiče na to da se menja struktura mozga i loše utiče na sposobnost da učimo i pamtimo nove stvari.

Istraživači su proučavali promene mozga na pacovima, čija je jedna grupa bila izložena jarkom osvetljenju dok je druga grupa pacova bila izložena prigušenom svetlu. Ovaj eksperiment je trajao oko četiri nedelje. Nakon upoređivanja rezultata obe grupe pacova, naučnici su došli do iznenađujućih otkrića. Prva grupa glodara koja je bila izložena slaboj i nežnoj svetlosti je izgubila oko 30 posto kapaciteta u hipokampusu, kritičnom regionu mozga koji je zadužen za spajanje informacija iz kratkoročnog pamćenja u dugoročno pamćenje. Takođe, slabo su se pokazali u zadacima, kojima su prethodni bili uvežbani. Druga grupa glodara, koja je bila izložena jarkom svetlu, pokazala je značajno poboljšanje u obavljanju prostornog zadatka. Zanimljivo je da su istraživači ponovo na četiri nedelje izložili glodare prve grupe svetlosti ali ovog puta jarkoj, jačoj. Njihov kapacitet mozga i obavljanje zadataka se u potpunosti oporavio.

Dakle, prigušeno svetlo jeste dozvoljeno sa vremena na vreme, samo ne bi trebalo da ga praktikujemo često jer time rizikujemo da nam se pamet zagubi.

foto: pixabay.com